Fundusze europejskie

Nie jest tajemnicą, że każde przedsięwzięcie biznesowe rozwinie się lepiej i szybciej, jeśli zostanie wsparte dodatkowymi środkami finansowymi. Temat pozyskiwania dofinansowań na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest coraz bardziej przystępny, warto więc poznać zasady otrzymania wsparcia. Część dostępnych programów daje możliwość całkowitego sfinansowania usług serwisu Agropaczka.

Wybierz program dla siebie

Dofinansowanie z jakiego można skorzystać w dużej mierze zależy od:

  • rodzaju działalności, np. produkcja czy handel
  • miejsca zamieszkania, tj. miasto, wieś lub obszar określonej grupy, np. LGR
  • momencie wsparcia, tj. dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub wsparcie już istniejącej

Aby móc uzyskać dofinansowanie unijne na utworzenie sklepu internetowego w serwisie Agropaczka, zwróć szczególną uwagę na programy o tematyce: tworzenie lub rozwój systemów sprzedaży, podejmowanie lub rozwój działalności polegającej na produkcji lub świadczeniu usług w zakresie handlu.

Wspólna produkcja

Dla gospodarstw rolnych zdecydowanych na szersze działanie powstał program Grup Producentów Rolnych, który umożliwia prowadzenie działalności do spółki z sąsiadami. Dzięki wspólnej pracy odbiorcami produktów stają się hurtowi kontrahenci. Program prowadzony jest przez ARiMR, a więcej szczegółów znajduje się na ich stronie agencji. O celach i korzyściach takiego rozwiązania przeczytać można na stronach KSOW. Serwis Agropaczka także wspiera sprzedaż grupową.

Znaki szczególne

Niezależnie od etapu rozwijania i sytuacji przedsięwzięcia, warto zainteresować się programami specjalnymi, które umożliwiają pozyskiwanie funduszy unijnych na podnoszenie atrakcyjności produktów. PROW w latach 2007-2013 i 2014-2020 prowadzi program „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności„, w latach 2014-2020 także „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych„, które wspomagają producentów w podkreślaniu jakości i unikalności. Programy przede wszystkim promują produkty regionalne, produkty tradycyjne oraz rolnictwo ekologiczne. Uzyskać można m.in. takie oznaczenia jak Jakość Tradycja, System Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. Przeczytaj więcej o programie.

Gdzie szukać informacji

Punkty informacyjne o funduszach europejskich

W każdym województwie działa co najmniej kilka punktów konsultacyjnych, które działają przy głównych urzędach a ich celem jest przekazywanie informacji interesantom na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Na rządowym Portalu Funduszy Europejskich znajduje się mapa punktów informacyjnych.

LGD, LGR

Na terenach konkretnych gmin przygotowane są programy specjalnie dla ich mieszkańców. Lokalne Grupy Działania przygotowane są przede wszystkim dla przedsiębiorców z gospodarstw rolnych. Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich prowadzi bazę LGD. Gospodarstwa rybackie mogą zasięgnąć informacji o funduszach europejskich i uzyskać pomoc w Lokalnych Grupach Rybackich. Na stronie Ministerstwa Rolnictwa znajdziemy mapę LGR.

Na co zwrócić uwagę

Koszty kwalifikowane

Chcąc skorzystać z usługi utworzenia sklepu internetowego w serwisie Agropaczka należy się upewnić czy dofinansowanie działalności obejmuje taką opcję jak utworzenie strony internetowej. Musi to być tzw. koszt kwalifikowany, czyli koszt jaki może znaleźć się w biznesplanie. Koszt sklepu internetowego podlega z reguły kosztom wizerunku i reklamy lub kosztom oprogramowania do handlu lub zarządzania przedsiębiorstwem

Pomoc przy wniosku

Urzędnicy w punktach konsultacyjnych są oczywiście gotowi pomóc przy wioskach o pozyskiwanie funduszy unijnych czy innych. Pamiętajmy jednak, że są to jedynie konsultacje. Jeśli nie czujemy się na siłach mierzyć się z pismami, zasadami i regulaminami lub zwyczajnie nie mamy czasu na tworzenie całej wymaganej dokumentacji, warto rozważyć zlecenie tego firmie specjalizującej się w pisaniu takich wniosków. Oczywiście jest to już usługa odpłatna, ale poza samą pomocą z dokumentacją i oszczędnością czasu, możemy czasem liczyć na fachową pomoc marketingową, jak np. analiza biznesowa planowanego przedsięwzięcia.

Możesz śledzić odpowiedzi na ten wpis przez kanał RSS 2.0.Możesz zostawić odpowiedź do tego artykułu lub odwołać się do niego przez trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top