Nie tylko miód spadziowy ma właściwości lecznicze

O tym, że warto jeść miód bo jest zdrowy, wie prawie każdy konsument. Tym, jakie rodzaje miodu należy spożywać, interesują się już jednak nieliczni. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, który miód jest najzdrowszy czy najlepszy. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie: jaki miód na co działa, a o tym decyduje to, z czego miód powstał. Drugorzędną sprawą będą już smak czy ceny miodu.

Zobacz poniższe zestawienie właściwości miodu w zależności od rodzaju, a łatwiej ocenisz, który miód jest dla Ciebie najlepszy. Na pewno jest w czym wybierać!

Miód gryczany

W składzie miodu jest bardzo duża ilość żelaza i innych pierwiastków pozytywnie wpływających na zdrowie, dlatego miód ten jest zalecany przy niedoborze magnezu, żelaza, witaminy C i białka. Co warte uwagi, żelazo zawarte w miodzie gryczanym jest w pełni przyswajalne w przeciwieństwie do żelaza zawartego np. w warzywach czy mięsie. Z tego względu miód ten stosuje się w leczeniu schorzeń układu krążenia, szczególnie na tle miażdżycowym. Działa on wspomagająco na pracę mięśnia sercowego. Zalecany jest również w diecie anty-nowotworowej. Ponadto działa leczniczo przy chorobach wątroby oraz osłabieniu wzroku, słuchu i pamięci.

miod

Miód rzepakowy

Miód wyrównuje w organizmie niedobory potasu oraz obniża ciśnienie krwi. Zalecany jest w chorobach układu krążenia (miażdzyca), w chorobach wątroby i przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, a także przy schorzeniach skóry. Może być stosowany także zewnętrznie, np. w przypadku oparzeń zapobiega tworzeniu się pęcherzy i związanych z nimi infekcji. Przyśpiesza też gojenie się ran.

Miód akacjowy

Zalecany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadkwaśnego nieżytu żołądka, zapaleń błony śluzowej oraz stanów kurczowych jelit. Przyśpiesza także regenerację tkanki istniejących nadżerek i owrzodzeń w chorobie wrzodowej.

Miód wielokwiatowy

Zalecany szczególnie przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, a także przy schorzeniach skóry. Wyrównuje w organizmie niedobory potasu.

miod2

Miód lipowy

Działa antyseptycznie i uspokajająco. Znajduje zastosowanie także w leczeniu chorób układu oddechowego, wskazany przy zapaleniu płuc i oskrzeli. Usuwa kaszel, stosowany przy przeziębieniach, grypie, stanach zapalnych błon śluzowych.

Miód wrzosowy

Posiada właściwości antyseptyczne, dlatego warto po niego sięgnąć w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej. Idealnie sprawdza się również jako lek w chorobach oczu, serca i układu pokarmowego. Najbardziej znany jest jednak z tego, że znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń układu moczowego, kamicy nerkowej, prostaty, zapaleniu jelit i biegunki.

Miód spadziowy

Jego działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz wykrztuśne dobrze wpływa na dolegliwości dróg oddechowych jak przeziębienia ale też poważniejsze choroby, np. zapalenie płuc. Spożywanie tego miodu dobroczynnie wpływa na serce i układ krwionośny poprzez działanie przeciwmiażdżycowe. Miód spadziowy używany jest również na schorzenia stawów i układu nerwowego. Polecany jest także w przypadku obniżonej odporności organizmu. Ma również działanie odtruwające, dlatego polecany jest osobom pracującym w warunkach szkodliwych, przy produkcji toksycznych substancji oraz osobom po kuracjach silnymi lekami, np. leki przeciwnowotworowe czy sterydowe.

Podpowiemy, że tytułowy miód spadziowy ze względu na silne właściwości lecznicze jest wybrankiem wielu. Niestety w przeciwieństwie do nektaru, spadź nie występuje corocznie, często są więc problemy z dostępnością i dlatego miód spadziowy jest jednym z droższych miodów w Polsce.

Sprzedawcy miodu w sieci Agropaczka

Kategoria: Dla Konsumentów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top